تاریخ : دوشنبه 16 مهر 1397
نویسنده : هومن

 

 

سلول بنیادی

جامع‌ترین‌ بررسی پروتئومیک اندامکی سلول‌های بنیادی جنینی انسان در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی صورت گرفت.

، ابزار عملکردی سلول‌ها، پروتئین‌ها هستند. از آنجا ‌که عملکرد پروتئین‌ها با جایگاه درون سلولی آن‌ها مرتبط است، شناخت جایگاه درون سلولی پروتئین‌ها در سلول‌های بنیادی جنینی انسان برای تضمین اثر درمانی آن‌ها ضروری است. به منظور درک بهتری از نحوه توزیع پروتئین‌ها در سلول‌های بنیادی جنینی انسان، دکتر فائزه شکری، حسین نظاری، مهران رضایی لاریجانی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، تحقیقی را طراحی کردند که طی آن با استفاده از ابزار پروتئومیکس تلاش شد موضع‌گیری پروتئین‌ها در هسته، میتوکندری، غشاء، سیتوپلاسمی، میکروزوم‌های سنگین و سبک شناسایی و بررسی شود.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Journal of Proteomics به چاپ رسیده است، نشان داد، از ۲۰۰۲ پروتئین شناسایی شده، ۷۶۲ پروتئین در یک اندامک قرار دارند، در حالی که ۱۶۰ پروتئین در تمام زیر بخش‌های سلولی یافت شدند. سپس جایگاه درون سلولی پروتئین‌های شناسایی شده در پایگاه‌های داده تأیید شد.

با توجه به ابهام در تعریف پروتئین غشایی، سعی شد با توجه به جایگاه این پروتئین‌ها در پایگاه‌های داده، پروتئین‌های غشاء پلاسمایی، پروتئین‌های peripheral و پروتئین‌های غشایی به روشنی تعریف شوند. در میان ده مسیر پیام‌رسانی که در نتایج برجسته بودند، پیام‌رسان نامتداول Wnt با جزئیات بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. همچنین عملکرد سه پروتئین غشایی جدید در این سلول‌ها (ERBB4، GGT1 و ZDHHC13) از لحاظ اثر آن‌ها بر پرتوانی بررسی شد.

طبق اطلاعات منتشر شده در سایت پژوهشگاه رویان، این پژوهش جامع‌ترین‌ بررسی پروتئومیک اندامکی سلول‌های بنیادی جنینی انسان است که تاکنون انجام پذیرفته است.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ : جمعه 30 شهريور 1397
نویسنده : هومن

 

 

گجت سالمندان

محققان موسسه فناوری کارلسروهه آلمان یک دستبند هوشمند توسعه داده‌اند که می‌تواند از افتادن سالمندان در مواقع مختلف جلوگیری کند.

 نقل از گیزمگ، حتی یک بار زمین خوردن هم می‌تواند هم از لحاظ جسمی و هم از نظر روحی به طور جدی بر روی یک سالمند تاثیر بگذارد. بنابراین بهترین کار ممکن این است که از وقوع این اتفاق از همان ابتدا جلوگیری شود.

یک حسگر پوشیدنی جدید که بر روی مچ دست بسته می‌شود و با یک اپلیکیشن قابل نظارت است، توسط محققان موسسه فناوری کارلسروهه آلمان(KIT) ساخته شده است که به همین منظور طراحی شده است.

خطر سقوط یک سالمند به طور معمول توسط آزمایش‌های انجام شده در بیمارستان‌های سالمندان و یا از طریق سابقه زمین خوردن‌های قبلی ارزیابی می‌شود.

تیم سازنده این حسگر به رهبری یک مهندس برق به نام "تیمیسلاو پوزائیک" به دنبال ایجاد یک فناوری بود که اجازه می‌داد تا ریسک سقوط، ارزیابی شود و بتواند این ارزیابی را قبل از وقوع آن انجام دهد.

نمونه اولیه این دستگاه با استفاده از حسگرهای حرکتی، تعداد و نوع قدم برداشتن‌های در حین راه رفتن فرد سالمند، ثبات وی در حال ایستادن و هماهنگی بازوها و پاهای وی را ارزیابی می‌کند.

این دستگاه با استفاده از جی‌پی‌اس، موقعیت مکانی سالمند را محاسبه می‌کند و بدین ترتیب، محیط‌های مختلفی را که فرد سالمند در آن است، ارزیابی می‌کند تا وی را از خطرات احتمالی آگاه کند.

الگوریتم سفارشی تعبیه شده در اپلیکیشن این دستگاه، به طور متناوب داده‌های آن را تجزیه و تحلیل می‌کند و تعیین می‌کند که آیا کاربر در معرض خطر قرار دارد یا خیر.

در صورت وجود خطر، روش‌هایی مانند تمرین تعادل، تغییر در داروهای مصرفی یا به حداقل رساندن خطرات سقوط پیشنهاد می‌شود.

این سیستم از طریق یک آزمایش بالینی شامل بیماران بیمارستان "رابرت بوش" در شهر اشتوتگارت آلمان توسعه داده شد و اکنون از طریق همکاری بین موسسه فناوری کارلسروهه و سیستم مراقبت از سلامت بوش در حال تجاری‌سازی است.

امید است که این دستگاه در چند سال آتی در دسترس عموم قرار گیرد.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ : پنجشنبه 04 مرداد 1397
نویسنده : هومن

 

 

سرطان

دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به مهندسی یک ویروس شده‌اند که به سراغ سلول‌های سرطانی می‌رود و توانایی مبارزه با این بیماری را دارد.

 به نقل از گیزمگ، بخشی از آنچه که سلول‌های کارسینوما که شایع‌ترین نوع سلول‌های سرطانی هستند را قوی و کشنده می‌کند، کمکی است که آنها از همسایگان خود دریافت می‌کنند. این سلول‌های مجاور که به عنوان فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان شناخته می‌شوند، با محافظت از آنها در مقابل سیستم ایمنی بدن به آنها کمک می‌کنند و موجب تقویت سلول‌های سرطانی می‌شوند.

دانشمندان اکنون یک ویروس چنگکی پیشگام را توسعه داده‌اند که می‌تواند هر دو را هدف قرار دهد. این ویروس یک ابزار جدید است که به عنوان اولین در نوع خود توصیف می‌شود.

در میان جنبه‌های متعدد امیدوار کننده این تحقیق جدید، این واقعیت بیشتر مورد توجه است که این ویروس هم‌اکنون نیز در آزمایشات بالینی دیگر استفاده می‌شود.

این ویروس که "اندنوتوسیرو"(enadenotucirev) نام دارد، تنها سلول‌های سرطانی را آلوده می‌کند و به سلول‌های سالم کاری ندارد.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد با ایجاد برخی از تغییرات به دنبال تجهیز هرچه بیشتر این ویروس برای مبارزه موثرتر آن با سرطان بودند. نسخه اصلاح شده این ویروس شامل دستورالعمل‌های ژنتیکی است که به سرعت سلول‌های سرطانی را آلوده می‌کند تا نوع خاصی از پروتئین به نام "سلول تی بیسپسیفیک"(bispecific T-cell) تولید شود.

این پروتئین از یک طرف به فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان و از طرف دیگر به سلول‌های ایمنی قدرتمند تی متصل می‌شود. این اتصال‌ها به سرعت نتیجه می‌دهد، چون سلول‌های تی شروع به کشتن فیبروبلاست‌ها می‌کنند.

دکتر "جاشوا فریدمن" از گروه انکولوژی دانشگاه آکسفورد و نخستین نویسنده این مطالعه می‌گوید: ما تشکیلات ویروس را به خدمت گرفته‌ایم تا سلول‌های تی فقط در سلول‌های سرطانی آلوده و نه هر جای دیگر از بدن تولید شوند. سلول‌های تی آنقدر قدرتمند هستند که می‌تواند سلول‌های ایمنی که توسط سرطان سرکوب می‌شدند را درون تومور فعال کنند تا به فیبروبلاست‌ها حمله کند.

دانشمندان می‌گویند این نخستین بار است که فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان در تومورهای جامد به این شکل هدف قرار می‌گیرند، اما هنوز روزهای اولیه توسعه این فناوری امیدوار کننده است.

این روش جدید تاکنون سرطان را در موش‌ها و نمونه سلول‌های سرطانی انسان در آزمایشگاه از بین برده است، اما آزمایش آن روی بدن انسان با بسیاری از ناشناخته‌ها روبرو است.

به عنوان مثال، درمان‌هایی که برای هدف‌گیری فیبروبلاست‌های مرتبط با سرطان ایجاد شده‌اند، خطر کشتن فیبروبلاست‌های بی‌گناه را در تمام بدن به همراه دارند. دانشمندان می‌گویند برخی از علائم مثبت در رابطه با این عارضه جانبی خاص وجود دارد، اگرچه بسیاری از عدم اطمینان‌ها در مورد چگونگی واکنش بدن انسان به این درمان وجود دارد.

آزمایش این ویروس در برابر نمونه‌های تومور سرطانی پروستات همراه با مغز استخوان سالم، موفقیت آمیز بود و محققان دریافتند که در مناطق سالم هیچ سمی شدن یا فعالیت غیرضروری سلول تی ایجاد نمی‌شود.

با توجه به اینکه "Enadenotucirev" در حال حاضر تحت آزمایش روی نمونه‌های انسانی است، امید وجود دارد که نسخه اصلاح شده آن بتواند به زودی در آزمایشات بالینی آزمایش شود.

دکتر "کری فیشر" از گروه انکولوژی دانشگاه آکسفورد می‌گوید: حتی زمانی که بیشتر سلول‌های سرطانی در یک کارسینوما کشته می‌شوند، فیبروبلاست‌ها می‌توانند از سلول‌های سرطانی باقی مانده محافظت کنند و به بهبود و رشد مجدد آنها کمک کنند. تاکنون هیچ راهی برای کشتن هر دو سلول سرطانی و فیبروبلاست‌هایی که از آنها محافظت می‌کند، در حالی که به بقیه بدن آسیب نرسد، وجود نداشته است.

وی افزود: روش جدید ما به طور همزمان فیبروبلاست‌ها را هدف قرار داده و سلول‌های سرطانی را با ویروس می‌کشد. این روش یک گام مهم در جهت کاهش سرکوب سیستم ایمنی در مقابل سرطان‌ها است.

تحقیقات این تیم در مجله Cancer Research منتشر شده است.

انتهای پیام


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ : سه شنبه 02 مرداد 1397
نویسنده : هومن

 

 

نمایشگاه محصولات صنایع الکترونیک و فناوری اطلاعات

صندق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از آمادگی صحا جهت ارائه تسهیلات مالی و صدور ضمانت‌نامه به شرکت‌کنندگان در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی اتوکام اصفهان خبر داد.

به گزارش ایسنا، حوزه‌های سخت افزار، نرم افزار، خدمات دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، شبکه های داده و امنیت تبادل اطلاعات، مخابرات، اینترنت، آموزشی و پژوهشی عمده‌ترین فعالیت شرکت‌های حاضر در نمایشگاه اتوکام اصفهان است.

نمایشگاه اتوکام اصفهان با حضور شرکت‌های فعال و مطرح در حوزه ICT کشور در فضایی بالغ بر ۳۵۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی از روز ۲۱ آبان ماه در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان آغاز به کار کرده و تا ۲۵ آبان ماه ادامه دارد.

صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت نزدیک به ۲۰ سابقه فعالیت از قدیمی‌ترین صندوق‌های حمایتی تخصصی است که با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ ترجیحی ٥ تا ١٥ درصد و همچنین صدور ضمانت‌نامه‌های معتبر، به حمایت از صنایع الکترونیک شامل صنایع ارتباطی، رایانه‌ای (اعم از نرم‌افزار و سخت‌افزار)، اتوماسیون، الکترونیک نوری، قطعات الکترونیک، الکترونیک مصرفی و الکترونیک کاربردی می‌پردازد.

بر اساس اعلام روابط عمومی صحا، شرکت‌های فعال صنایع الکترونیک می‌توانند از تسهیلات شرکت در نمایشگاه داخلی و خارجی، نمونه‌سازی، تولید محدود و انبوه محصول، اخذ تاییدیه داخلی و بین‌المللی و ... بهره‌مند شوند.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0

تعداد صفحات : 7


آخرین مطالب

/