تاریخ : شنبه 19 خرداد 1397
نویسنده : هومن

 

 

نیویورک

بر اساس تحقیقات به دست آمده در آینده نزدیک شهرهای فعلی جهان کارآیی خود را از نظر شاخص‌هایی همچون هوشمندی، دسترس‌پذیری، اشتغال و سلامت به طور کامل از دست می‌دهند و حتی نیویورک، پاریس، کپنهاگ، پکن، ‌ توکیو و فرانکفورت در این لیست قرار دارند.

به گزارش ایسنا، اغلب کشورهای دنیا از جمله کره جنوبی که تجربیات خود را بعضا در اختیار ایران قرار می‌دهد طراحی شهرهای خود را بر اساس نیازهای آینده بشر آغاز کرده‌اند. چندی پیش در همایش سیاست‌های توسعه مسکن، چگونگی ایجاد شهرهای نسل نو در ایران با بررسی ۲۵  تجربه جهانی بررسی شد. پارک فناوری لهستان، پارک نرم افزار اتریش، پارک گلد زاین ایتالیا، شهر دانشگاهی ناچو از تجارب موفق در ایجاد نسل نوین شهرهای جدید هستند. در این کشورها نسل دوم شهرهای جدید ساخته شده و بعضا ۱۵ سال از عمر آنها می‌گذرد. وجود پارک‌های علم و فناوری، شهر دانشگاهی، استارتاپ‌ها، انرژی پاک، مجموعه‌های تولیدی، صنایع پیشرفته، صنایع کوچک، مراکز تحقیقی، گردشگری سلامت، احیای توسعه چندقطبی و زیرساخت مرکزی پشتیبان از جمله کارکردهای این  شهرها محسوب می‌شوند.

ظرفیت شهرهای هوشمند برای ذخیره انرژی

این در حالی است که هنوز کلان‌شهرهای ایران با مشکل فرسودگی درونی، آلودگی و حمل و نقل مواجهند. به همین منظور شرکت عمران شهرهای جدید، برنامه‌ریزی برای احداث شهرهای جدید هوشمند را در دستور کار قرار داده است. در حال حاضر ۱۷ شهرجدید دولتی با تخمین حدود ۴ میلیون جمعیت در ۴۰ هزار هکتار زمین دولتی (مطابق طرح‌های مصوب) در حال ایجاد هستند. هرچند هم‌اکنون در این شهرها  ۸۰۰ هزار نفر سکنی گزیده‌اند اما پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهرهای جدید تا پنج سال آینده به بیش از ۲.۵ میلیون نفر برسد. هم‌چنین قرار است هشت شهر جدید دیگر ساخته شود که در مرحله‌ی مطالعات قرار دارند. شرکت عمران تلاش دارد در این ۲۵ شهر مباحثی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، حکمروایی هوشمند، اقتصاد هوشمند، شهرسازی ریل‌پایه، انرژی‌های پاک و ارزان، بازچرخانی آب و عدالت اجتماعی (جلوگیری از حاشیه‌نشینی) را در دستور کار قرار دهد.

چندی پیش تفاهم‌نامه همکاری با هدف توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بین شرکت عمران شهرهای جدید و بخش خصوصی امضا شد که در گام نخست، اولین شهر جدید خورشیدی در "امیرکبیر" و شهر جدید بادی در "رامشار" احداث می‌شود.

شهرهایی مثل نیویورک، پاریس، کپنهاگ، پکن، توکیو و فرانکورت در حال احتزار هستند و در آینده نزدیک دیگر کاربرد شهری نخواهند داشت. بنابراین مسوولان در تکاپوی طرح‌های جدید برای رسیدن به شهرهای هوشمند هستند. بر اساس یک تحقیق در فرانسه، معیارهای خوشبختی سنجیده شد که در کره جنوبی هم مورد بررسی قرار گرفت؛ این پنج معیار عبارتند از سلامت، آموزش، فعالیتهای فردی مثل کار کردن، آزادی‌های سیاسی و روابط اجتماعی. در گذشته این‌طور بود که پیمانکاران، طراحان و معماران بر اساس یافته‌هایشان اقدام به ساخت و ساز می‌کردند اما کارشناسان می‌گویند این مدل دیگر جوابگو نیست و باید برای کاربران نهایی، تحقیقات خود را به‌روز کنیم.

طبق یک تحقیق توسط سازمان ملل، برای اندازه‌گیری میزان پایداری در شهرها ۱۹ فاکتور مدنظر قرار گرفت که نهایتا مشخص شد پنج فاکتور انرژی پاک، مصرف و تولید پایدار، پاسخگویی نسبت به تغییرات آب و هوایی، نگهداری از منابع آبی و منابع زمینی، بحث کمربند سبز و ارتباط دادن بخش‌های مسکونی به بخش‌های تجاری که در مرکز شهر هستند از اهمیت بیشتری نسبت به سایر فاکتورها برای شهروندان برخوردارند. کارشناسان شهری می‌گویند اگر به سمت شهرهای پایدار حرکت نکنیم، ‌ شهرهای ما از بین خواهد رفت.

اغلب ۱۷ شهر جدید موجود در ایران که در کنار شهرهای مادر احداث شده‌اند چندین هدف را در پیش دارند که اجرای طرح کالبدی ملی و توزیع متناسب جمعیت و اشتغال در سطح کشور در ارتباط با هدف‌های استراتژیک و محدودیت منابع آب و خاک و انرژی، ایجاد مناطق مسکونی برای کارکنان یک یا چند فعالیت جدیدالاحداث اقتصادی و جمعیتی و کمک به اجرای کمی و کیفی برنامه‌های توسعه مسکن و ایجاد تعادل در بازار مسکن از آن جمله‌اند.

علاوه بر ۱۷ شهر جدید در دست احداث، هشت شهر جدید دیگر با جمعیتی بالغ بر ۶۵۵ هزار نفر در مرحله تصویب و طراحی به سر می‌برند که در حال حاضر مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی و طراحی آنها به همراه شهرک‌های دولتی در حال انجام است. در عین حال امکان‌سنجی ایجاد مجتمع‌ها و شهرک‌های موضوعی از قبیل پارک علم و فناوری و شهرک علمی – تحقیقاتی، ورزشی، گردشگری و... در اراضی دولتی برای تنوع بخشی به نقش و عملکرد و غنای هویتی شهرهای جدید نیز در دستور کار قرار داده شده است.

شهرهای جدید محرکی برای توسعه ملی

حبیب‌الله طاهرخانی ـ مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ـ با اشاره به ظرفیت شهرهای جدید برای توسعه ملی بیان می‌کند: ما به شهرهای جدید به عنوان محرک و ابزاری برای توسعه ملی نگاه می کنیم. بخش عمده سیاست ایجاد شهرهای جدید در رویکردهای آمایشی هدایت می کنیم و به سمت پهنه جنوب حرکت کردیم؛ جایی که فرصتهای اشتغال زیادی وجود دارد ولی اسکان پایداری شکل نگرفته است. این یکی از اولویتهای وزارتخانه و مجموعه دولت است که توسعه سواحل جنوب و سواحل مکران را به صورت خاص پیگیری می کند.

طاهرخانی می‌گوید: شهرهای جدید می‌تواند فراهم کننده زمینه کارآفرینی و توسعه فعالیتها باشد. در کلان‌شهرها نیز بخصوص در تهران، سیاست تراکم‌زدایی از تهران را برای ایجاد ظرفیت توسعه و ارتقای کیفیت زندگی در پایتخت دنبال می‌کنیم. تمرکز ما این است که یک سری فعالیتهای بزرگ مقیاس که در شهر تهران و سایر شهرها قابلیت پاسخگویی به آنها وجود ندارد به مجموعه شهرهای جدید جذب کنیم. به عنوان مثال امروز پروژه ای در این نمایشگاه معرفی شد تحت عنوان احداث نمایشگاه دائمی فناوریها و مصالح ساختمانی در شهر جدید پرند که در این خصوص نمایشگاه دائمی در تهران وجود ندارد.

انتهای پیام


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ : دوشنبه 03 ارديبهشت 1397
نویسنده : هومن

 

 

فعالیت سیاهچاله

در حالی که سیاه‌چاله‌ها به خودی خود قابل دیدن نیستند، اما ما می‌توانیم فعالیت آنها را شناسایی و رصد کنیم.

به نقل از ای‌اس‌ای، سیاه‌چاله‌ها را نمی‌توان دید، اما زمانی که شروع به فعالیتی کنند، می‌توان آنها را شناسایی و رصد کرد.

دو زبانه‌ای که در تصویر مشاهده می‌شود، حاصل از ترکیب پلاسمای داغ و با انرژی بالا است که از مرکز کهکشان بیضوی "هرکول A" پرتاب شده است.

این فرآیند، فرآیندی است که توسط یک ابرسیاه‌چاله یا سیاه‌چاله کلان‌جرم، پنهان در قلب کهکشان هدایت می‌شود.

این سیاه‌چاله حدود 2.5 میلیارد برابر جرم خورشید است و حدود هزار برابر بزرگتر از سیاه‌چاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری ما است.

سیاه‌چاله کهکشان "هرکول A"، ماده را گرم می‌کند و سرعت آن را تقریبا به سرعت نور می‌رساند، سپس آن را با سرعت بسیار بالا به فضا پرتاب می‌کند.

این زبانه‌های بسیار متمرکز، در حین این سفر، انرژی خود را از دست می‌دهند، سرعت‌شان کاهش می‌یابد و در نهایت به شکل توده‌های ابر مانند دیده می‌شوند.

سیاه‌چاله‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند. دانشمندان معتقدند که کوچکترین سیاه‌چاله‌ها تنها به کوچکی یک اتم هستند. این سیاه‌چاله‌ها بسیار کوچک هستند، اما جرم یک کوه بزرگ را دارند!

بنابراین سیاه‌چاله‌ها چطور شکل می‌گیرند؟ دانشمندان معتقدند کوچکترین سیاه‌چاله‌ها زمانی شکل گرفته‌اند که جهان آغاز شده است. سیاه‌چاله‌های ستاره‌ای زمانی ایجاد شده‌اند که هسته یک ستاره بسیار بزرگ از هم پاشیده است. وقتی که این اتفاق می‌افتد، باعث ایجاد یک ابرنواختر می‌شود.

زبانه‌های موازی از موثق‌ترین شواهدی هستند که اثبات می‌کند که یک ابرسیاه‌چاله در قلب اغلب کهکشان‌ها موجود است.

به نظر می‌رسد بعضی از این سیاه‌چاله‌ها فعال هستند و مواد را از محیط اطراف‌شان قورت می‌دهند و زبانه‌های با سرعت بسیار بالا را به فضا پرتاب می‌کنند. در حالی که دیگر سیاه‌چاله‌ها یا ساکت هستند و یا حتی خاموش هستند.

این تصویر مفهومی از هسته یک کهکشان فعال، محیط اطراف گرد و غباری پیراشکی شکلی را نشان می‌دهد که "چنبره"(torus) نامیده می‌شود و زبانه‌ها از مرکز آنها پرتاب می‌شوند.

میدان‌های مغناطیسی به طور مشخص، گرد و غبار را در این چنبره گیر انداخته‌اند. این میدان‌های مغناطیسی می‌توانند با استفاده از محدود کردن گرد و غبار در چنبره‌ها و به اندازه کافی نزدیک نگه داشتن آنها به سیاه‌چاله گرسنه، به تامین قدرت سیاه‌چاله‌های مخفی در هسته کهکشان‌ها کمک کنند.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ : جمعه 10 فروردين 1397
نویسنده : هومن

 

 

سلول بنیادی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با اشاره به راه‌اندازی چهار مرکز جامع سلولی و پزشکی بازساختی و 18 مرکز پیوند سلول در کشور، گفت: از مسئولان درخواست دارم که همکاری‌های لازم را برای صدور مجوز داشته باشند، چرا که وقتی می‌خواهیم از کوه تولید بالا برویم، باید مواظب باشیم که جا نمانیم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، دکتر امیر علی حمیدیه امروز در مراسم اختتامیه سومین جشنواره و کنگره بین‌المللی علوم و سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، حوزه سلول‌های بنیادی را انقلاب چهارم توصیف کرد و افزود: این علم با اصلاح ساختار سلولی اقدام به درمان بیماری‌ها می‌کند، به این معنا که به جای درمان‌های تسکینی درمان‌های قطعی برای بیماری‌ها  ارائه می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که در گذشته داروسازی در خدمت علم پزشکی بوده است، خاطر نشان کرد: ولی امروزه محققان با دست ورزی‌های داخل سلولی و هسته آن به این سمت حرکت می‌کنند که درمان‌های قطعی برای بیماری‌ها ارائه دهند.

حمیدیه با اشاره به سابقه تاریخچه پزشکی، اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران در میان کشورهای شرق و غرب در حوزه پزشکی سرآمد بوده است، به گونه‌ای که ایده پیوند زدن و انجام اصلاح در موجودات در سابقه تاریخی کشور مشاهده می‌شود.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی در ادامه‌ با اشاره به این‌که از 40 سال گذشته ایران سعی کرده است که در حوزه‌های پزشکی رشد چشمگیری داشته باشد، خاطرنشان کرد: بر این اساس ستاد توسعه سلول‌های بنیادی بر اساس سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ذیل معاونت علمی ایجاد شد و وظیفه آن هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف است.

وی با تاکید بر این که این ستاد سعی کرده است تا به منظور رشد علوم سلول‌های بنیادی اقدام به ترویج این علم، حمایت از آموزش و پژوهش، تجاری‌سازی و ارائه خدمات بالینی کند، ادامه‌ داد: بر این اساس تاکنون چهار مرکز جامع سلولی و بازساختی در کشور راه‌اندازی شده است.

به گفته دبیر ستاد سلول‌های بنیادی سه مرکز جامع سلول درمانی و پزشکی بازساختی در شیراز، تبریز و تهران فعال است، به گونه‌ای که 10 شرکت دانش‌بنیان از مراکز جامع سلولی راه‌اندازی شده است.

وی ایجاد مزرعه حیوانات آزمایشگاهی در کرمان را از دیگر اقدامات این ستاد عنوان کرد و در این باره یادآور شد: در حال‌ حاضر ایران در حوزه سلول‌های بنیادی رتبه 14 جهان را کسب کرده است.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی، راه‌اندازی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی در سه نقطه کشور را از دیگر اقدامات ترویجی این ستاد عنوان کرد و گفت‌: علاوه بر این در حال‌ حاضر بیش از 100 شرکت فناور در این حوزه راه‌اندازی شده است که از این تعداد دانش‌بنیانی 80 شرکت احراز شده است.

حمیدیه در ادامه با اشاره به این که در حال‌ حاضر چهار محصول در حوزه سلولی دارای تاییدیه هستند، ادامه‌ داد: علاوه بر این در دانشگاه خوارزمی در البرز شهر سلولی راه‌اندازی شده است.

وی از راه‌اندازی 18 مرکز برای پیوند سلول در کشور خبر داد و خاطر نشان کرد: برنامه‌های ما در جهت هدایت محققان به سمت بازار است و از این رو از مسئولان و سرمایه‌گذاران درخواست داریم که از فرایندهای این حوزه حمایت کنند، ضمن این‌که هماهنگی‌های لازم برای صدور مجوزهای محصولات سلولی صورت گیرد.

دبیر ستاد سلول‌های بنیادی با تاکید بر این که ایران در حوزه علوم سلول هم‌پای دنیا حرکت کرده است، گفت‌: ولی وقتی می‌خواهیم از کوه تولید بالا برویم، باید مواظب باشیم که از دنیا جا نمانیم.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ : جمعه 03 فروردين 1397
نویسنده : هومن

 

 

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: بهترین نوع حمایت از شرکت‌های نوپا، اجرای مدل سرمایه‌گذاری جسورانه است.

، مصطفی قانعی در نشست مشترک با مدیر کل امور و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: «برنامه‌ریزی برای کسب ۳ درصد از سهم بازار جهانی زیست فناوری»، «سیاستگذاری، برنامه‌ریزی راهبردی و ارزیابی پیشرفت زیست فناوری در کشور»، «هماهنگی ملی و هم‌افزایی منابع و امکانات کشور برای تولید ثروت از زیست فناوری»، «کمک به ارتقای سطح علمی و فناوری به منظور کسب مقام نخست منطقه و سهم شایسته جهانی» از اهداف ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی است.

قانعی همچنین تصریح کرد: این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی هستند که با ارزیابی موشکافانه خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران می‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار می‌گیرند.

به گفته وی، ستاد به عنوان سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه و برنامه‌ریزی در توسعه مدل‌های راهبردی، توسعه کسب‌وکار و افزایش ارزش افزوده این شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. رونق و توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصه فناوری است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی خاطر نشان کرد: با این روش سرمایه‌گذاری، شرکت‌های نوپا با خیالی آسوده‌تر و خلاقانه‌تر می‌توانند فعالیت مورد نظرشان را انجام دهند و به توسعه و پیشرفت دست پیدا کنند.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0

تعداد صفحات : 7


آخرین مطالب

/